EDDwięcej

Konkursywięcej

Szlakiwięcej

Galeriewięcej
 

Zaproszenie na konferencję TURYSTYKA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaprasza na konferencję "Turystyka dziedzictwa kulturowego", która odbędzie się 3 grudnia 2019 r. o godz. 10:00 w zamku w Mosznej. W trakcie konferencji zostaną przedstawione następujące tematy:

10:05 "Turystyczny sukces zamku w Mosznej?" Tomasz Ganczarek - Prezes Zamku Moszna sp.z o.o.

10:30 "Marka POMNIK HISTORII strategicznym narzędziem w promocji i turystyce kulturowej regionu" Wioletta Łabuda-Iwaniak z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie

11:15 "Turystyka sakralna" Agnieszka Węsiora, Karol Fromont z Kurii Diecezjalnej w Opolu

12:00 "Zamek Książ w Wałbrzychu i Fundacja Księżnej Daisy von Pless - partnerstwo dla rozwoju kulturalnego"  Mateusz Mykytyszyn - Specjalista ds. komunikacji i kontaktów międzynarodowych w zamku Książ w Wałbrzychu, Prezes Zarządu Fundacji Księżnej Daisy von Pless

12:45 "Opolski szlak zamków i pałaców - turystyka kulturowa szansą na rozwój Opolszczyzny"  Joanna Kardasińska - Prezes Fundacji Zamek Niemodlin 1331

13:20 "Dziedzictwo poprzemysłowe i zabytki techniki jako potencjalny produkt turystyczny Śląska Opolskiego"  Piotr Mielec - Dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

13:45 "Prezentacja aplikacji multimedialnych: SKARBY OPOLSZCZYZNY - atlas-przewodnik prezentujący region oraz dziedzictwo kulturowe Opola oraz WAROWNIA OPOLSKA - gra miejska: Zabierz rodziców na poszukiwanie skarbów"  Sławomir Milewski - netkoncept.com

W związku z ograniczoną liczbą miejsc proszę o potwierdzenie udziału w konferencji telefonicznie pod numerem 792 141 194 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zaproszenie na konferencję JAK DBAĆ O ZABYTKI

Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaprasza wszystkich właścicieli obiektów zabytkowych do udziału w konferencji JAK DBAĆ O ZABYTKI, która odbędzie się 10 października 2019 r. w sali konferencyjnej Muzeum Śląska Opolskiego. W trakcie konferencji zostaną przedstawione m.in. zagadnienia prawne dotyczące ochrony zabytków, wymagania przeciwpożarowe stosowane w obiektach zabytkowych oraz sposoby pozyskiwania środków finansowych na renowację zabytków.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc proszę o potwierdzenie udziału w konferencji telefonicznie pod numerem 792 141 194 lub e-mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

"Warownia Piastowska" - pierwsza multimedialna gra poświęcona zabytkom Opola i miejscowości Pokój

Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaprasza do odkrywania miasta Opola i miejscowości Pokój za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji "Warownia Piastowska". Niniejsza aplikacja, będąca pierwszą multimedialną grą poświęconą zabytkom miasta Opola i miejscowości Pokój, została zrealizowana w ramach projektu Zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych w Pokoju i działania edukacyjno-informacyjne w województwie opolskim Regionalnego programu operacyjnego województwa opolskiego na lata 2014-2020. 

Dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego gra multimedialna "Warownia Piastowska" ma na celu popularyzację zabytkowych obiektów Opola i miejscowości Pokój. 

Więcej szczegółów na plakacie

Bezpłatna aplikacja "Skarby Opolszczyzny"

Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaprasza do odkrywania zabytków położonych na terenie województwa opolskiego za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji "Skarby Opolszczyzny". Niniejsza aplikacja, będąca przewodnikiem prezentującym region oraz dziedzictwo kulturowe Opola, została zrealizowana w ramach projektu Zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez rewaloryzację obiektów zabytkowych w Pokoju i działania edukacyjno-informacyjne w województwie opolskim Regionalnego programu operacyjnego województwa opolskiego na lata 2014-2020. 

Dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego aplikacja prezentuje szczegółowe informacje na temat zabytków, zdjęcia, wyczerpujące opisy oraz propozycje tras prowadzących po opolskich zabytkach. 

Więcej szczegółów na plakacie

Zapraszamy na V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u

Zapraszamy na V Opolski Zjazd Pojazdów PRL-u, który odbędzie się 25 sierpnia 2019 r. w Opolu. Zorganizowany pod patronatem Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zlot zabytkowych pojazdów będzie okazją do popularyzacji historii motoryzacji oraz zaprezentowania samochodów i motocykli wyprodukowanych nie tylko w PRL-u, ale także w innych krajach demokracji ludowej. To ważne przedwsięzięcie, gromadzące wielu kolekcjonerów i miłośników unikatowych zabytków techniki, na pewno zaowocuje pogłębieniem wiedzy na temat sposobów pozyskiwania i renowacji zabytkowych pojazdów.

Więcej informacji na plakacie Opolskiego Ruchu Pojazdów Zabytkowych.

Zapraszamy na II Zlotorajd Gminy Murów

Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków objął patronat honorowy nad II Zlotorajdem Gminy Murów, który odbędzie się 6 lipca 2019 r. w miejscowości Kały. Zorganizowany po raz drugi zlot zabytkowych pojazdów jest cenną i ważną inicjatywą mającą na celu popularyzację historii motoryzacji oraz ciekawych zakątków województwa opolskiego. Zapraszamy do wzięcia udziału w prezentacji unikatowych zabytków techniki.

Więcej informacji na plakacie Opolskiego Ruchu Pojazdów Zabytkowych.

 

 

Zaproszenie na koncert kameralny na Zamku Książęcym Niemodlin

Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków objął patronat honorowy nad koncertem kameralnym Kontrabarokowo kwartetu smyczkowego Altra Volta, który odbędzie się 13 kwietnia 2019 r. na zamku w Niemodlinie w ramach Dnia Zabytku. Zorganizowany przez Fundację na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313 Dzień Zabytku, którego zwieńczeniem ma być koncert kameralny, jest cennym i ważnym przedsięwzięciem, mającym na celu nie tylko ukazanie zabytkowych wnętrz niemodlińskiego zamku, ale także popularyzację problematyki ochrony zabytków i opieki nad nimi. Przewidziane w trakcie Dnia Zabytku atrakcje: zwiedzanie z przewodnikiem zamku i niemodlińskiej starówki, warsztaty ceramiczne Zamek a może Pałac?, warsztaty pisania jajek oraz koncert Kontrabarokowo pozwolą zwiedzającym i mieszkańcom lepiej poznać historię zamku i związanych z nim rodów książęcych. 

oprac. Katarzyna Długosz-Niedbalec

Zaproszenie na VI Konferencję organoznawczą "Śląskie organy"

 

Katedra Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zapraszają na VI Konferencję organoznawczą Śląskie organy, która odbędzie się 3 kwietnia 2019 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Wojciecha Drzymały 1a w Opolu. W programie konferencji m.in. o działalności organmistrzowskiej Johanna M.V. Haasa, Rudolfa Kuźnika i firmy Rieger.

W załączeniu szczegółowy program konferencji

Ogłoszenie XVIII edycji Nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej"

Instytut Pamięci Narodowej ogłosił XVIII edycję Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”, przyznawanej osobom fizycznym, instytucjom i organizacjom społecznym, które brały aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego w latach 1939-89 lub wspierały w przeszłości niepodległościowe dążenia Polaków i ich walkę z okupantem niemieckim, sowieckim albo komunistyczną dyktaturą.  Nagroda ma przywrócić szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia. Kapituła w każdym roku ma możliwość przyznania jednej nagrody post mortem. Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” została ustanowiona w lipcu 2002 r. przez ówczesnego prezesa IPN-u prof. Leona Kieresa. Dotychczas otrzymali ją m.in. prof. Władysław Bartoszewski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Kazimierz Piechowski, Lech Kaczyński, gen. Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf”, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Polaków na Białorusi, a także Stowarzyszenie „Memoriał”. W poprzednich latach jej laureatami byli także m.in. Irena Sandecka, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Pokolenie, Tomasz Strzembosz, Studium Polski Podziemnej, Zofia i Zbigniew Romaszewscy oraz Paweł Jasienica.

Kandydatów do nagrody można zgłaszać do 28 lutego 2019 r. Zgłoszenia do Nagrody odbywają się za pośrednictwem formularza online, który znajduje się na stronie interenetowej ipn.gov.pl w zakładce "Konkursy i Nagrody - Kustosz Pamięci Narodowej".

 

Ogłoszenie konkursu „Zabytek Zadbany 2019”

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Zabytek Zadbany 2019”, ogłoszonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków. Zgłoszenia do konkursu mogą składać właściciele, posiadacze i zarządcy obiektów wpisanych do rejestru zabytków, a także wojewódzcy konserwatorzy zabytków, konserwatorzy samorządowi działający z ich upoważnienia oraz kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków. Za realizację konkursu odpowiada od 2011 r. Narodowy Instytut Dziedzictwa. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Charakter edukacyjny konkursu polega na popularyzacji wiedzy dotyczącej właściwego postępowania z zabytkami architektury podczas ich użytkowania oraz w trakcie przeprowadzanych remontów.

     Zabytki można zgłaszać w jednej z sześciu kategorii:

• Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu,

Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe);

• Adaptacja obiektów zabytkowych;

• Architektura i budownictwo drewniane;

• Architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne;

• Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

Aktualny regulamin konkursu, karta zgłoszeniowa oraz ocena procedury zgłoszeń dotyczące konkursu „Zabytek Zadbany 2019” znajdą się na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa na początku stycznia 2019 r. Zgłoszenia należy nadsyłać do 31 stycznia 2019 r.

 

bip

 

PUBLIKACJE
O ZABYTKACH OPOLSZCZYZNY

oik2012okladka

W Opolskim Informatorze Konserwatorskim z 2012 r. można Więcej >>

 

ZABYTEK CHRONIONY
PRAWEM