Ruchomewięcej

Nieruchomewięcej

Archeologiawięcej
 

W dniu 25.06.2020 r. zostały zakończone prace konserwatorskie przy dwóch XIX-wiecznych płaskorzeźbach „Modlitwa Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym” i „Zmartwychwstanie”, umieszczonych we wnękach kapliczek przybramnych ogrodzenia kościoła parafialnego pw. św. Jakuba w Mechnicy, gm. Reńska Wieś. Zostały one wykonane przez artystę podpisującego się inicjałami M.R. metodą odlewu gipsowego, nałożonego na drewniany stelaż i wzmocnionego pakułami lnianymi, zabezpieczonego od odwrocia smołą, a od lica pokostem i pomalowanego farbą olejną.

Przemalowania warstwy barwnej oraz wcześniejsze niefachowe remonty spowodowały miejscowe spękania, złuszczenia i odspojenia polichromii oraz duże zniszczenia gipsu szczególnie w dolnej partii.

Konserwacja, która została przeprowadzona zgodnie z zatwierdzonym w pozwoleniu OWKZ programem prac i uzgodnieniem, obejmowała takie działania, jak: po demontażu usuniecie przemalowań, wzmocnienie strukturalne gipsu i uzupełnienie jego ubytków, rekonstrukcja skrzydła anioła ze sceny „Modlitwa Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym”, przygotowanie wnętrza nisz, wyretuszowanie polichromii oraz nałożenie preparatu hydrofobowego.

Wszystkie działania konserwatorskie dyplomowany konserwator dzieł sztuki, mgr Renata Szelwach opisała w dokumentacji przekazanej do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu.

oprac. Katarzyna Długosz-Niedbalec

 

Zdjęcia z archiwum WUOZ-u w Opolu:

Mechnica1 Mechnica2 Mechnica3
Mechnica4 Mechnica5 Mechnica6
Mechnica7    

 

 

 

bip

 

PUBLIKACJE
O ZABYTKACH OPOLSZCZYZNY

Poradnik strona tytuowa

Zachęcamy do przeczytania poradnika  Więcej >>

 

link

 

ZABYTEK CHRONIONY
PRAWEM