W sierpniu 2020 r. został wpisany do rejestru zabytków ruchomych województwa opolskiego instrument organowy, znajdujący się w kościele parafialnym pw. św. św. Piotra i Pawła w Nakle. Ten 20-głosowy instrument o pneumatycznej trakturze i stożkowych wiatrownicach pochodzi z warsztatu organmistrzowskiego Carla Berschdorfa z Nysy. O czym świadczy tabliczka z napisem: C. BERSCHDORF / NEISSE, umieszczona nad dwumanuałową klawiaturą wolno stojącego przed frontem obudowy kontuaru.

Znana firma organmistrzowska Carla Berschdorfa (1887-1950), została założona w 1877 r. w Głogówku przez braci Reinholda i Maxa Hundecków, a następnie
w 1889 r. przejęta przez ich ucznia Paula Berschdorfa. Działający w Nysie od ok. 1882 r. warsztat organmistrzowski został przekazany w 1928 r. przez Paula Berschdorfa synowi Carlowi, który wiedzę na temat budowy organów zdobywał nie tylko w warsztacie swojego ojca, ale także w firmie Augusta Laukhuffa w Weikersheim. Znajomość ze słynnym berlińskim akustykiem Johannesem Biehlem w znacznym stopniu wpłynęła na sposób projektowania i budowania instrumentów w nyskiej firmie Berschorfów. Uwzględniające warunki akustyczne świątyni organy miały dobre walory brzmieniowe oparte na odpowiednim doborze głosów i menzur. Dlatego też spełniały wymagania muzyczne liturgii
i nadawały się do koncertowania i wykonywania całej światowej literatury organowej. Ponad 129 instrumentów wybudowanych przez dwie generacje Berschorfów trafiło zarówno do kościołów na Śląsku, jak i w Berlinie, Brandenburgii, Prusach Zachodnich, Pomorzu, na Malcie i w Indonezji.

Ze względu na posiadane walory historyczne oraz artystyczne instrument organowy zgodnie z Ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami został objęty ścisłą ochroną konserwatorską.

Nako1 Nako2 Nako3

 Layer 0

bip

 

PUBLIKACJE
O ZABYTKACH OPOLSZCZYZNY

Poradnik strona tytuowa

Zachęcamy do przeczytania poradnika  Więcej >>

 

link

 

ZABYTEK CHRONIONY
PRAWEM