Polichromie
 więcej

Budownictwo drewnianewięcej

Dziedzictwo wsiwięcej

Zabytki technikiwięcej

Inne
 więcej
 

Wieża Piastowska - pozostałość po nieistniejącym dziś zamku książęcej dynastii Piastów, zlokalizowanym na odrzańskiej wyspie Pasiece, w części zwanej Ostrówkiem. Należy do najstarszych w kraju zabytków architektury obronnej, pełni też rolę symbolu Opola, będąc jedną z dominant sylwety miasta. Romański zamek na brzegu Odry, w obrębie wału dawnego grodu plemienia Opolan, ufundował książę Kazimierz, co wiązało się z lokacją miasta przed 1217 rokiem.

Wieżę w typie donżonu (inaczej zwanej stołpem, ośrodkiem ostatniej obrony) zbudowano później. Wzniósł ją około roku 1300 książę Bolko I, gdy Opole było już stolicą odrębnego księstwa. Wczesnogotycka, cylindryczna wieża obronna była na owe czasy budowlą ogromną i nowoczesną. Wzniesiono ją z cegły na zaprawie wapiennej, z użyciem kamienia polnego do budowy fundamentów. Szerokość jej murów u podstawy dochodzi do 3 metrów. Na poziomie ganku, tj. na wysokości ok. 9 metrów nad ziemią znajdowało się pierwotne wejście do budowli - obecne, na poziomie terenu, zostało wykute wtórnie w XX wieku. Korpus wieży dzielą gzymsy: kamienny i ceglany, zachowane częściowo jako oryginalne. We wnętrzach, na najniższym poziomie znajduje się loch głodowy; w drugiej kondygnacji kamienny portal i klatka schodowa wykuta w grubości muru prowadzą do części gospodarczej i do strażnicy. Podczas remontu z 2013r. odkryto na ceglanych ścianach wartowni ryty i znaki z epoki średniowiecza. Zwieńczenie wieży jest nowsze: XX - wieczne, utrzymane w formie stylizowanej na gotycką.

W latach 1928 - 31 całe niemal założenie zamkowe zostało wyburzone, ze względu na zły stan techniczny budynków oraz w związku z planowaną budową obszernego i wygodnego budynku administracji rządowej. Na skutek protestów mieszkańców Opola i Związku Polaków w Niemczech zachowano jedynie wieżę zamkową, której ekspozycję uwzględniono przy budowie gmachu ówczesnej rejencji opolskiej - obecnie siedziby urzędu wojewódzkiego.

W latach 2013-14 dokonano gruntownej renowacji Wieży Piastowskiej, największej od lat 30–tych XX wieku. Celem prac był nie tylko remont, ale także adaptacja obiektu dla celów turystycznych. Dzięki realizacji projektu zwiedzający podziwiać mogą nie tylko pieczołowicie odrestaurowaną, średniowieczną wieżę, ale także multimedialne ekspozycje dotyczące historii Opola, Zamku Piastowskiego oraz Wieży Piastowskiej.

http://www.wiezapiastowska.pl/

 Layer 0

bip

 

PUBLIKACJE
O ZABYTKACH OPOLSZCZYZNY

Poradnik strona tytuowa

Zachęcamy do przeczytania poradnika  Więcej >>

 

link

 

ZABYTEK CHRONIONY
PRAWEM