Polichromie
 więcej

Budownictwo drewnianewięcej

Dziedzictwo wsiwięcej

Zabytki technikiwięcej

Inne
 więcej
 

Manierystyczna ambona w Komorznie, gm. Wołczyn

ambona01 Zdjęcie przedstawia bogato polichromowaną manierystyczną ambonę znajdującą się w kościele filialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jadwigi w Komorznie w gminie Wołczyn. Ten drewniany kościół o konstrukcji zrębowej na ceglanym podmurowaniu został zbudowany w 1753 r. na miejscu wcześniejszej świątyni pochodzącej z 1623 r., z której najprawdopodobniej zachowała się wieża o konstrukcji słupowej. Do wzniesienia obecnego salowego kościoła z trójbocznym zamknięciem został zatrudniony cieśla Chrystian Kihla z Namysłowa.

Więcej

POLICHROMIE GOTYCKIE NA TERENIE WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO

Na terenie województwa opolskiego zachowały się do czasów dzisiejszych niezwykle cenne zespoły malowideł gotyckich o unikalnych wartościach artystycznych i historycznych. 

W największej liczbie występują one w okolicach Brzegu, tworząc tzw. Szlak Polichromii Brzeskich z najbardziej reprezentatywnymi ich przykładami występującymi w takich miejscowościach jak: Małujowice, Strzelniki, Pogorzela, Krzyżowice i Brzeg. Ponadto mniejsze ich fragmenty zachowały się w kościołach w Łukowicach Brzeskich i Bierzowie. Spośród wymienionych obiektów, największy zespół średniowiecznych malowideł, unikalny w skali europejskiej, znajduje się w kościele parafialnym p.w. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach, poddanych kompleksowym pracom badawczym i konserwatorskim w latach 2010 – 2012. Inna grupa cennych, gotyckich malowideł ściennych znajduje się w powiecie nyskim w Prusinowicach, Kałkowie oraz Hajdukach Nyskich. Ponadto na terenie województwa opolskiego zachowały jeszcze zespoły malowideł w Jemielnicy, Jasionej, Zimnicach Wielkich oraz w kościele Franciszkanów w Opolu.

 Layer 0

bip

 

PUBLIKACJE
O ZABYTKACH OPOLSZCZYZNY

Poradnik strona tytuowa

Zachęcamy do przeczytania poradnika  Więcej >>

 

link

 

ZABYTEK CHRONIONY
PRAWEM