EDDwięcej

Konkursywięcej

Szlakiwięcej

Galeriewięcej
 

ZAPROSZENIE na WYSTAWĘ CZASOWĄ „EUROPA ZACZYNA SIĘ … w ŁAMBINOWICACH”

Dyrektor Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu oraz Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych zapraszają na otwarcie wystawy czasowej „Europa zaczyna się … w Łambinowicach. Miasta i Miejsca Znaku Dziedzictwa Europejskiego”, które nastąpi 11 września 2020 r. o godz. 13:00 w siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przy ul. Minorytów 3 w Opolu.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Moja Droga odbędzie się 12 września br. o godz. 10:00 w Muzeum pokaz filmu „Europa zaczyna się … w Łambinowicach. Rajd rowerowy jenieckim szlakiem”.

Liczba uczestników jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o rejestrację: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 774537872.

Zapraszamy na Fryderycjańskie Dni Kultury do Zagwiździa

Zapraszamy na obchody Fryderycjańskich Dni Kultury, które odbędą się 23 września 2018 r. w Zagwiździu. W trakcie zorganizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną w Zagwiździu uroczystości zostanie m.in. przedstawiona w zabytkowym kompleksie Huty Żelaza "Bitwa o Hutę Fryderyka". Pokaz rekonstrukcyjny zostanie wykonany przez Kozielskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej oraz rekrutów w Zagwiździu. Szczegółowy program Fryderycjańskich Dni Kultury znajduje się na plakacie.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się motywem przewodnim 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się w dniach 8-9 i 15-16 września 2018 r. pod hasłem Niepodległa dla wszystkich. Zorganizowane podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa koncerty, wystawy, festyny historyczne mają przede wszystkim przybliżyć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości, ujawnić w prezentowanych zabytkach wielokulturowe, złożone dzieje naszego kraju. EDD jako element obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości wpisują się w Wieloletni Program Rządowy Niepodległa na lata 2017-2021. Uroczysta inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w Oleśnie 8 września br.

Narodowy Instytut Dziedzictwa, koordynator EDD w Polsce, zaprasza do współtworzenia tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa i zachęca organizatorów do wypełnienia  karty zgłoszeniowej.

Polecamy kalendarz „Kopice-Koppitz 2018"

Jest to wydanie kolekcjonerskie, dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony przez parafię w Kopicach na kampanię odrestaurowania mauzoleum oraz godnego pochówku rodziny Schaffgotschów w Kopicach. Sprzedaż odbywa się poprzez stronę internetową: mauzoleumkopice.pl oraz w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach.

 

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się”. Te słowa wielkiego Polaka, kardynała Stefana Wyszyńskiego, niechaj będą mottem rozpoczętego w roku 2017 przez grono społeczników wielkiego dzieła.

W roku 2017 staraniem zespołu osób, które zainicjowały kampanię ratowania mauzoleum Schaffgotschów w Kopicach, kaplica grobowa została wpisana do rejestru zabytków. Po zebraniu środków na odrestaurowanie mauzoleum szczątki całej rodziny Schaffgotschów, spoczywające bezimiennie na placu kościelnym, powrócą z należną czcią do kaplicy grobowej.

Właściciele Kopic: Johanna Gryczik von Schomberg–Godulla i jej mąż Hans Ulrich Schaffgotsch oraz ich biografie i dokonania zostali po wojnie zapomniani i wymazani z kart historii regionu. W 175-rocznicę urodzin Joanny (29.04.1842) w kościele parafialnym w Kopicach odbyła się pierwsza w powojennych dziejach wsi msza św. poświęcona pamięci jednej z najbardziej zasłużonych kobiet w dziejach Europy, nazwywanej „Śląskim Kopciuszkiem”, który zmarł 21 czerwca 1920 roku. Małżonkowie Schaffgotschowie spoczęli w mauzoleum przy kościele w Kopicach. W latach powojennych zwłoki honorowego obywatela Grodkowa i jego żony zostały sprofanowane i wyrzucone z kaplicy grobowej. Dopiero w latach siedemdziesiątych doczesne szczątki właścicieli Kopic zostały pochowane w skromnej mogile z napisem Familia Schaffgotsch.

28 maja br. w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach odbył się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Prawda ponad wszystko. Opowieść o ks. Dzierżonie" w reż. Teresy Kudyby. Film o największym pszczelarzu świata, ks. Janie Dzierżonie, nieprzypadkowo zaprezentowano w Kopicach. Właśnie tutaj zostało założone 11 lutego 1847 roku przez ks. Dzierżona – „Księcia pszczół” i „Kopernika ula” pierwsze na świecie Śląskie Towarzystwo Pszczelne. Od maja 2017 r. rozpoczęła się kampania ratowania mauzoleum Schaffgotschów, którą zainicjował dokumentalista historii Górnego Śląska Maciej Mischok. Obecnie w akcję zaangażowała się dość spora grupa osób oddanych sprawie odbudowy, a liczne kampanie informacyjne, aukcje i spotkania dają nadzieję na poszerzenie zespołu współpracowników.

„Jedyną powinnością człowieka jest spełnienie własnej legendy” - napisał Paulo Coelho. Schaffgotschowie obdzielili legendą swego życia wiele pokoleń Górnoślązaków. Spełnieniem naszej legendy będzie godny pochówek po latach zapomnienia o ich działaniach na rzecz rozwoju Śląska.

Prosimy o zakup kalendarza i zapraszamy do wsparcia naszego zespołu:

www.mauzoleumkopice.pl

autorzy tekstu: Teresa Kudyba i Maciej Mischok

Kopice kalendarz1 Kopice kalendarz Kopice kalendarz2

Zamieszczony w kalendarzu tekst jest autorstwa Teresy Kudyby, zdjęcia współczesne - Mariusza Przygody, natomiast zdjęcia archiwalne są ze zbiorów Macieja Mischoka.

Akcja ratowania mauzoleum "śląskiego Kopciuszka" w Kopicach

Zapraszamy 30 września 2017 r. na spotkanie przed kaplicą grobową rodziny Schaffgotschów w Kopicach. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się imprezy towarzyszące Akcji ratowania mauzoleum „śląskiego Kopciuszka” w Kopicach. To ważne i cenne przedsięwzięcie, nad którym patronat honorowy objął Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, ma na celu odrestaurowanie kaplicy grobowej rodziny Schaffgotschów oraz ich powtórny pochówek. Zainicjowana przez kopicką Parafię Rzymskokatolicką pw. Podwyższenia Krzyża Świętego społeczna akcja odnowienia mauzoleum zrzesza wiele osób, dla których ochrona materialna i niematerialna kultury narodu jest wielką wartością. Wierzymy, że dzięki ich zaangażowaniu nie tylko zostanie odrestaurowana kaplica grobowa, ale także przybliżona mieszkańcom Kopic, Dolnego i Górnego Śląska oraz Opolszczyzny historia miejscowości oraz członków zasłużonego dla Śląska rodu Schaffgotschów. Program spotkania

oprac. Katarzyna Długosz-Niedbalec

Reportaż TVP Katowice na temat kaplicy grobowej rodziny Schaffgotschów: https://katowice.tvp.pl/33415217/chca-odnowic-niszczejace-mauzoleum

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków mgr Elżbieta Molak zaprasza na 25 edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, których wojewódzka inauguracja odbędzie się 9 września 2017 r. na opolskim Rynku. Objęte patronatem honorowym Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Europejskie Dni Dziedzictwa będą odbywać się na terenie naszego województwa w dniach od 02-28 września 2017 r. pod ogólnopolskim hasłem Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu. Podczas różnorodnych imprez, zaproponowanych przez organizatorów EDD, a promujących dziedzictwo kulturowe będziemy mogli odkrywać – jak pisze Generalny Konserwator Zabytków dr hab. Magdalena Gawin –krajobraz będący zapisem historii i tradycji kolejnych pokoleń, etapów rozwoju gospodarki, technologii i nauki, a także wrażliwości estetycznej oraz sztuki. (…) Wielość form krajobrazu, różna skala jego percepcji, zróżnicowana intensywność i dynamika jego przekształceń umożliwiają wielopłaszczyznowe odczytywanie bogatych treści zakodowanych w otaczającym nas krajobrazie”.

Narodowy Instytut Dziedzictwa, będący koordynatorem EDD przygotował informator na temat licznych wydarzeń zorganizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie Opolszczyzny.

 

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2014

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacjami z obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbyły się na terenie woj. opolskiego  więcej

Europejskie Dni Dziedzictwa 2014

edd2014

Zapraszamy na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w roku 2014. Szczegółowe informacje oraz kalendarz imprez można znaleźć tutaj

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2013

Zapraszamy na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w roku 2013. Szczegółowe informacje oraz kalendarz imprez można znaleźć tutaj

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2012

Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej ogłaszają konkurs "Pokaż język!" na filmy prezentujące lokalne dziedzictwo niematerialne.
Do ich tworzenia zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 7 - 19 lat.   więcej

 Layer 0

bip

 

PUBLIKACJE
O ZABYTKACH OPOLSZCZYZNY

Poradnik strona tytuowa

Zachęcamy do przeczytania poradnika  Więcej >>

 

link

 

ZABYTEK CHRONIONY
PRAWEM